PANLEUKOPÉNIA
Panleukopénia, nazývaná aj ako mačací mor, je vírusové ochorenie, ktoré napáda iba mačky. Panleukopénia je vysoko infekčné ochorenie, ktoré je veľmi nákazlivé a inkubačná doba je 2 – 10 dní od styku s nakazeným zvieraťom.
Prenos
Prenáša sa kontaktom s telesnými tekutinami nakazeného zvieraťa, ale aj výkalmi (ktoré si môžeme priniesť domov aj na topánkach z ulice), zriedkavo tiež aj prostredníctvom medzihostiteľa – blchou.Sekundárne je tiež možné preniesť vírus do mačacieho kolektívu aj na oblečení. Z toho dôvodu si liečba nakazených zvierat vyžaduje prísne karanténne opatrenia a dezinfikovanie priestoru, v ktorom sa nakazené zviera (-tá) nachádzajú.
Dezinfekcia
Na dezinfekciu priestoru, kde potrebujeme dezinfikovať nielen predmety, ale aj vzduch je najúčinnejšie použitie germicídneho žiariča (lampy).Všetky predmety by mali byť vyčistené dezinfekčným prostriedkom a následne celý priestor, aj s predmetmi vyžiarený germicídnym žiaričom. Môže byť použité aj tzv. horské slnko, to však nemá takú vysokú účinnosť ako germicídny žiarič.
Prejavy ochorenia
Nástup ochorenia býva veľmi rýchly. Medzi hlavné príznaky tohto ochorenia patria:- horúčka
- letargia
- strata chuti do jedla
- zvracanie
- hnačka
Tieto prejavy sú sprevádzaná najmä:
- silnými hnačkami netypického sfarbenia a zápachu,
- dochádza k napadnutiu sliznice čriev a k jej zápalu,
- nastáva výrazný pokles bielych krviniek,
- môže prejavovať aj neurologickými problémami, najmä pri mačatách, ktorých matka prekonala infekciu vírusom počas gravidity.
Diagnostika ochorenia
Panleukópenia sa dá veľmi rýchlo diagnostikovať pomocou rýchlotestu, ktorý sa robí z krvi nakazeného zvieraťa.Krvný obraz môže odhaliť pokles všetkých typov bielych krviniek - to je vlastne to, čo panleukopénia znamená.
Laboratórne testy je možné vykonať aj na kontrolu prítomnosti vírusu.
Rizikové faktory
Medzi ohrozené jedince patria hlavne mladé mačiatka, neočkované mačky a mačky s oslabeným imunitným systémom.Ak sú infikované mačky – matky v ranom až strednom tehotenstve, výsledkom je zvyčajne, že sa narodia mŕtve mačiatka. Ak sa vyskytne infekcia v neskoršom štádiu tehotenstva, mačiatka môžu prežiť, ale vírus môže ovplyvniť vývoj ich mozgu, čo môže spôsobiť, že sa narodia mačiatka so stavom, ktorý sa nazýva „cerebelárna hypoplázia“, ktorý má vplyv na koordináciu pohybu mačiatok, prípadne aj na slepotu.
Prevencia a liečba panleukopénie
Najdôležitejšia forma prevencie je vakcinácia proti panleukopénii, ktorá je súčasťou základných očkovacích látok, napr. Purevax RCP, kde (R – Rhinotracheitída, C – Caliciviróza, P- Panleukopénia). Dôležité je však, dodržať vakcinačnú schému, aby bola zabezpečená plná ochrana mačky.A ako najlepší spôsob, ako zabrániť vystaveniu mačky vírusu je chovanie mačiek v uzavretom spoločenstve v interiéri, ďaleko od vonkajších neočkovaných mačiek.
Neexistuje žiadna špecifická liečba vírusu, takže liečba je zameraná predovšetkým na zvládnutie príznakov, zatiaľ čo mačací imunitný systém bojuje proti vírusu.
V prevažnej väčšine prípadov je nevyhnutná hospitalizácia a intravenózna liečba (pomocou infúzií).
Chorá mačka takto dostáva do tela jednak liečivá (najčastejšie širokospektrálne antibiotiká) a tiež tekutiny. Nakoľko mačka je často dehydrovaná (v dôsledku zvracania, hnačky, zvýšenej teploty), tiež v dôsledku nechutenstva neprijíma potravu a vodu, je nevyhnutné, aby sa do jej tela dostalo čo najviac tekutín a živín.
Infekcia trvá zvyčajne 2 – 10 dní. A dokonca aj pri intenzívnej liečbe, môže byť výsledok smrteľný.
Domáca starostlivosť o mačku s panleukopéniou
Mačka s panleukopéniou musí byť izolovaná od iných mačiek. Po vyčistení príznakov u mačky môžu infikované mačky stále šíriť vírus niekoľko týždňov. Ak máte domácnosť s viacerými mačkami, prediskutujte s veterinárnym lekárom preventívne opatrenia vrátane dezinfekcie.Spracovala: Ing. Denisa Moravčíková, CHS Ice Princess*SK
04. 01. 2022
Zdroje: Mahelková K., 2004. Zvěrolékař pro kočku aneb kočka ve zdraví a nemoci
Jones R., 2010. Das Kosmos Handbuch Katzen
Davidson C., 2012. Pečuj o svou kočku
www.catvet.sk