iceprincess.sk

chovateľská stanica mačiek
exkluzívneho plemena Ragdoll
reg.č. 838/2013
Posledná aktualizácia: 02.07.2024

translate

Mačiatko s preukazom pôvodu?.... určite áno!Prečo?

           
Je to už nejaký čas, čo som na vlastné oči videla úplne zbedačenú mačičku. Bola to zrejme britská mačka, ktorej sa niekto zbavil. Pravdepodobne pochádzala z množiarne, kde bolo jej úlohou rodiť stále ďalšie a ďalšie mačiatka, bez ohľadu na čokoľvek. Keď už bolo zrejme jasné, že ďalší pôrod najskôr neprežije, pretože bola skutočne v zúfalom stave, tzv. „chovatelia“ ju jednoducho vyhodili na ulicu. Ale to, že mačka, ktorá bola naučená žiť s ľuďmi , nemá v stave, v akom bola, šancu prežiť sama vonku, to ich nezaujímalo.

Začala som sa o množiarne zaujímať trochu viac. Hľadala som na facebooku, v skupinách, ktoré sa zaoberajú aj touto problematikou. Našla som tam dosť stránok, ktoré sa snažia upozorňovať ľudí na neserióznych „chovateľov“, resp. množiteľov a kopec argumentov, dôvodov prečo nebrať mačiatko od nich. Rozprávala som sa s ľuďmi z útulkov a tiež s niekoľkými majiteľmi takýchto „bezpapierákov“, ktorí si mysleli, že kúpou takéhoto mačiatka ušetria. Získala som veľmi veľa informácií.... bohužiaľ.

Pokúsim sa byť stručná: „Prosím, nekupujte si zvieratá bez preukazu pôvodu (PP). Nikdy! Nekupujtepsi ani mačky od ľudí, ktorí nemajú registrovanú chovateľskú stanicu.“Len tým podporíte darebákov, ktorí chcú na mačiatkach a psíkoch zarábať. Aj keď sami nechcete chov, vždy radšej zaplaťte za „papierové“ zviera z registrovanej chovateľskej stanice. Alebo si choďte radšej pre mačiatko alebo psíka do útulku. Podporovaním množiteľov len podporujete utrpenie zvierat!

Za množiareň sa obvykle označuje chov psov alebo mačiek, ktoré nemajú preukaz pôvodu. Nemusí pritom ísť o chov, v ktorom je desať a viac mačiek. Pre mňa osobne je množiteľom ktokoľvek, kto má bezpapierové zviera a necháva ho vedome a zámerne nakryť.

Chcem však upozorniť, že vôbec nepokladám psov a mačky bez preukazu pôvodu (PP) za akokoľvek menejcenné. Sami dokonca vlastníme psíka bez PP, ale je to psík zachránený z útulku a samozrejme kastrovaný. Keď som bola malá, tak u babičky na dedine sme vždy mali niekoľko mačiek. Všetko to boli dedinské zmesky, ktoré sa párili podľa toho, aký kocúr práve stretol ten správny náprotivok v záhrade alebo na poli za dedinou. A boli to báječné zvieratá. Ale nikoho by nenapadlo, že by si dovolil krížence predávať. A predávať za veľké peniaze. Dnes je to ale výnosný biznis.

V inzerátoch sa stretnete s ponukou typu „čistokrvný ragdoll bez PP“alebo „ragdoll bez PP po rodičoch s PP“.

Aký je to však „čistokrvný ragdoll bez PP“???

Žiadny. Taký ragdoll neexistuje. Je to obyčajná mačka domáca, ktorá sa možno na nejaké plemeno podobá. Takéto zvieratko však určite nespĺňa štandard plemena. Niekto, kto si však kupuje ragdolla na maznáčika, si povie, že je mu to jedno. Nemusí vyzerať na 100% ako ragdoll. Tiež je pravda, že v podstate laik, to ani nerozlíši. Ale nechcete mačiatko ragdolla hlavne pre jeho špeciálnu prítulnú, maznavú a priateľskú povahu? Ako Vám toto garantuje množiteľ?

Množiteľ používa rôzne argumenty, aby Vás v podstate oklamal a vysvetlil, prečo on práve PP nepotrebuje. Najčastejšími argumentami množiteľov sú:

"Nechcem mačiatko s PP, pretože nechcem chodiť s mačkou na výstavy"Toto je základný omyl neskúsených začiatočníkov - s mačičkou/kocúrikom s PP nemusíte chodiť na výstavy. Dnes už na uchovnenie mačičiek/kocúrikov, nie je potrebné zúčastňovať sa výstav a dosahovať rôzne tituly. Podmienkou vzniku chovnej stanice však je, vlastniť čistokrvnú mačku/kocúrika, čo je dokladované práve preukazom pôvodu.

Ak nechcete aby Vaša mačička získavala výstavné úspechy - na výstavy chodiť nemusíte, je to zbytočné. Na druhej strane, ak sa chcete prihlásiť na výstavu aj s mačičkou, ktorá nie je chovná (pet, maznáčik, ale s výstavnými predpokladmi), je to možné.

"PP len predražuje mačiatko a chovateľ na tom zarába"Chovatelia, ktorí sú členmi Federácia Felis Slovakia (FFS), (Federácia je dobrovoľným, nepolitickým a neziskovým združením právnických osôb, ktoré združuje chovateľov a majiteľov mačiek s preukazom pôvodu, majiteľov domácich mačiek ako i priaznivcov všetkých druhov mačiek, s cieľom zachovať genofond existujúcich plemien mačiek, ďalej ich rozvíjať šľachtením a ochraňovať ohrozené plemená mačiek, rozvoj a podpora chovu mačiek, zvyšovanie úrovne súčasných plemien mačiek,zlepšovanie genofondu a exteriéru chovaných mačiek s dôrazom na zdravotné aspekty) musia odchovávať všetky mačiatka s preukazom pôvodu. Zaväzuje ich k tomu chovateľský poriadok. Rovnaké pravidlá platia aj pre chovné stanice, ktoré sú registrované v iných organizáciách napr. TICA alebo CFA.

Preukaz pôvodu (rodokmeň) je niečo ako rodný list mačiatka. Aj mačiatka, ktoré chovateľ chce predať ako maznáčikov dostanú takýto rodný list. Tieto mačiatka nie sú choré, ale môžu mať napríklad chyby vo vyfarbení, alebo v kresbe a preto sa nehodia pre ďalší chov. Farebná škvrna napr. na nožičke, však nedokáže nič zmeniť na vlastnostiach mačiatka (daných vlastnosťami plemena) a aj ono sa môže stať výborným mačacím kamarátom.

Jedine preukaz pôvodu vám zaručuje, že si kupujete skutočne mačku vybraného plemena a farby. U mačky bez PP nikdy neviete, či jej rodičmi neboli blízki príbuzní (otec s dcérou, alebo matka so synom, súrodenci). Len rodokmeň dokáže poskytnúť validnú informáciu, že mačiatka nepochádzajú z príbuzenskej plemenitby.

Odchovávaním mačiatok na rodičoch bez PP sa veľmi rýchlo strácajú charakteristickévlastnosti konkrétneho plemena a mačky sa vzhľadovo blížia čoraz viac obyčajnej mačkedomácej. Znaky, ktoré v danom plemene boli šľachtené počas niekoľkých desaťročí, v priebehu niekoľkých generácií úplne zaniknú. Ragdoll bez PP bude s veľkou pravdepodobnosťou len pripomínať skutočného ragdolla, napríklad oči nebudú modré, ale len jemne šedivé - ako vyblednuté, uši budú postavené blízko seba, nos nebude mať ragdollie vyklenutie, na tlapkách nebudú ragdollie chumáčiky a povahou bude skutočného ragdolla len vzdialene pripomínať. Kúpa akože „čistokrvného“ mačiatka bez preukazu pôvodu je obrovský risk. U papierového zvieraťa existuje istota, že bude z chovu testovaného, zdravého a že jeho rodičia majú správny vzhľad a povahu.

Pokiaľ si kúpim bezpapierové mačiatko, môžem veriť tomu, že obaja jeho rodičia sú zdraví. Môžem veriť tomu, že obaja rodičia sú rovnakého plemena. Môžem dúfať, že nebude trpieť žiadnou vážnou, možno aj genetickou, chorobou a že nenechám stovky až tisíce eur na veterine a že mi neumrie za pár týždňov alebo mesiacov. Môžem tiež veriť, že zo zvieratka nevyrastie nezvládnuteľný tvor. Môžem veriť všetkému, čo mi predávajúci – množiteľ povie. Pretože mi nič iné nezostáva. Množiareň s kľudom predá mačiatko, ktoré ešte potrebuje piť materské mlieko a byť so svojou matkou, aby sa dobre vyvíjalo fyzicky aj psychicky.

Registrovaní chovatelia môžu podľa pravidiel predávať mačiatka, to znamená nemôžu odísť k novému majiteľovi, pred dosiahnutím veku min. 12 týždňov. V čase odchodu od chovateľa musia byť riadne ošetrené proti parazitom, plne vakcinované proti infekčnej Rhinotrachitíde, Panleukopeniia Calicivírusom, tiež proti besnote, označené mikročipom a registrované podľa zák. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.

Mačiatko s preukazom pôvodu stojí vždy peniaze. Chovateľ musí mať registrovanú chovnú stanicu. Zvieratko, ktoré chce uchovniť, musí spĺňať štandardy plemena vrátane povahových rysov. Musí mať rozsiahle zdravotné testy, a to nielen na genetické ochorenia (HCM, PKD), tiež na FeLV, FIV, prípadne na krvnú skupinu mačky/kocúra a mnohé iné. Chovateľ musí dodržiavať chovateľský poriadok, navštevuje výstavy.

Mačiatka z chovateľských staníc sa predávajú zdravé, správne vyvinuté, kompletne vakcinované, odčervené, čipované a mnohokrát už kastrované, pokiaľ nie sú určené na chov.

Množitelia Vám kľudne predajú mačiatko alebo šteniatko na parkovisku pri hypermarkete alebo na benzínke. Keď Vám už dajú nejaké doklady, tak to bude maximálne ten ich „obľúbený PP, teda PetPass“, čiže veterinárny preukaz. Niekedy ani ten nie. Často hrajú na city – mnoho ľudí si už kúpilo zviera len preto, že ho chceli dostať zo zlých podmienok, a to najskôr ešte videli tú biedu „ešte navoňanú“, pokiaľ ich množiteľ pustil ďalej ako do predsiene.

Nemusí to ale byť tak vždy. Ak aj sa Vám zdá, že mačiatka sú chované riadne v byte, v čistých priestoroch, neznamená to, že ich „chovateľ“ nie je množiteľ. Pokiaľ nemajú PP, chovateľ - množiteľ ich získal podvodom (nedal ich podľa zmluvy vykastrovať, tzn. boli kupované na maznáčika, lebo nespĺňali štandard plemena) alebo to už vôbec nie je ani zďaleka ragdoll....

A na záver ešte jedna fáma, ktorú využívajú pri svojej argumentácii množitelia:

„Mačiatka nemajú PP, lebo ide o nadpočetný vrh“Neexistuje nadpočetný vrh, to znamená, že okrem jedného mačiatka, šteniatka majú všetci ostatní preukazy pôvodu. Pri žiadnom vrhu nie je stanovený limit, koľko mačiatok alebo šteniatok, môže chovateľ mať. Preukaz pôvodu (PP) dostane každé zviera z registrovaného chovu a schváleného spojenia. Pokiaľ má nejakú vadu, napr. vývojovú, býva v preukaze uvedené, že nie je určené na chov.

V poslednej dobe sa však môžeme stretnúť aj s tým, že registrovaná chovná stanica Vám nedá PP k Vášmu mačiatku. Je to práve preto, že chovateľ – množiteľ si síce založil a zaregistroval chovnú stanicu, ale nedodržiava chovateľský poriadok, konkrétne nedodržiava maximálny počet vrhov u jednej mačky, a to max. 3 vrhy za 2 roky. Tým, že prekračuje tento limit sa v očiach mnohých serióznych chovateľov, stáva „množiteľom s PP“. A na ďalší, v poradí 4. vrh mu už neboli vydané PP, lebo porušil chovateľský poriadok, resp. radšej takýto vrh ani neregistroval.

Etika chovateľa a nového majiteľa

Chovatelia predávajú svoje mačiatka spolu s kúpnou zmluvou, ktorá upresňuje podmienky predaja mačiatka a následné povinnosti oboch zmluvných strán. Slušní chovatelia poskytujúaj doživotný chovateľský servis (môžete sa u nich informovať ohľadne výstav, chovu a zdravia mačiek), umožňujú vrátenie mačiatka do istej doby a niektorí Vám spolu s mačiatkom poskytnú aj základnú výbavičku (konzervičky, granulky, na ktoré je mačiatko navyknuté, hračky,príp.podstielku).

Chovatelia musia dodržiavať aj „Chovateľský poriadok“, ktorý okrem iných obmedzení stanovuje, že mačka môže mať najviac 3 vrhy za dva roky. U mačiatka bez PP neviete, či jeho matka nie je vyčerpaná častými pôrodmi a starostlivosťou o mačiatka a preto jej mačiatka nie sú slabé. Akékoľvek zdravotné problémy mačiatka sa budú v budúcnosti len znásobovať a vy pravdepodobne do roka vo veterinárnej ambulancii necháte čiastku oveľa vyššiu než je rozdiel medzi mačiatkom s PP a bez PP. V prípade porušenia Chovateľského poriadku sa na registrovaného chovateľa môžete sťažovať vo Felis Slovakia, prípadne využiť možnosti, ktoré ponúka občiansky zákonník. Ak nemáte kúpnu zmluvu a PP, nemáte v rukách nič, čím by ste sa mohli domôcť spravodlivosti v prípade problémov s mačiatkom.

Nielen na strane chovateľa a chovnej stanice sú povinnosti a pravidlá, ktoré by mal dodržiavať. Aj nový majiteľ má voči mačiatku po jeho kúpe isté povinnosti. Musí sa o mačiatko zodpovedne starať, je vhodné informovať chovateľa, v prípade, že mačiatko ochorie na závažnejšiu chorobu. Obvykle v zmysle kúpno-predajnej zmluvy má nový majiteľ povinnosť informovať chovateľa, ak plánuje mačiatko predať. Pokiaľ to vyžaduje kúpno-predajná zmluva, potom musí nový majiteľ vo vhodnom veku mačiatko dať vykastrovať a nesmie ho použiť na chov (pokiaľ nebolo na chov určené) ani na reprodukciu ďalších mačiatok bez PP.

Cena mačiatka

Ceny rôznych plemien sa navzájom líšia. Tiež aj ceny u jednotlivých chovateľských staníc sa navzájom líšia. Cena mačiatka sa totiž odvíja od chovnej línie, výstavných úspechov rodičov, prarodičov, farby a variety. Skôr ako sa rozhodnete pre kúpu mačiatka, informujte sa vo viacerých chovateľských staniciach (prípadne aj v zahraničí), aby ste získali prehľad o cenách. Slušný chovateľ vám dokáže bez problémov vysvetliť, prečo je cena za jeho mačiatko vyššia, alebo naopak nižšia ako je cena obvyklá.

Chovateľ vynakladá nemalé finančné prostriedky za chovné zvieratá (u ragdollov je dôležité do chovu mať zaradené importované línie, aby nedochádzalo k príbuzenskému kríženiu - čo je vzhľadom na malý územný rozsah Čiech a Slovenska niekedy problematické a vyžaduje to oveľa vyššie finančné náklady na chovné zvieratá), za veterinára, ktoré sa mu len veľmi zriedkavo dokážu chovom vrátiť.

Chovatelia preto neradi vidia, keď si neinformovaný človek donesie domov 6 – 8 tyždňové, neodčervené, nezaočkované "čistokrvné" mačiatko bez PP, ktoré ho stálo len o málo menej ako to s preukazom pôvodu. Za takéto mačiatko potom jeho nový majiteľ zaplatí ešte niekoľko sto eur u veterinára. Bohužiaľ nie je výnimkou, že takéto mačiatko uhynie, napríklad na mačací mor, FIP, alebo na inú smrteľnú chorobu. Rovnako nie je výnimkou, keď takéto mačiatko má psychické problémy v dospelosti a nový majiteľ musí riešiť problémy nečistotnosti, bojazlivosti, malej kontaktnosti ....

Nezanedbateľnú položku tiež tvoria náklady na stravu a doplnkovú výživu či už chovných zvierat alebo mačiatok. Je rozdiel, či chovateľ kŕmi svoje zvieratá konzervami a granulami z hypermarketov (napr. Whiskas, Felix, Gourmet a pod.) alebo investuje do ich zdravia používaním kvalitných krmív bez pridaných ochucovadiel a obilovín, ako sú napr. konzervy (Schessir, Applaws, Cosma) a granule (Orijen, N&D, Applaws, Trainer,...). A v neposlednom rade je dôležité aj prostredie, v ktorom mačky a mačiatka vyrastajú. Dostatok priestoru s chráneným výbehom, čistota, hračky, škrabadlá ..... a určite čas, ktorý chovateľ venuje nielen svojim odchovom ale aj dospelým mačkám.

Každý seriózny chovateľ privíta, dokonca bude vyžadovať, aby ste ešte pred odberom Vášho vybraného mačacieho miláčika, uskutočnili aspoň jednu návštevu u neho doma. Zo strany chovateľa nejde o to, aby ste si Vy vybrali pre Vás to „najúžasnejšie mačacie stvorenie“, ale aby aj on mal možnosť rozhodnúť sa, či ním, s láskou odchované mačiatko, pôjde do tých správnych rúk.