iceprincess.sk

chovateľská stanica mačiek
exkluzívneho plemena Ragdoll
reg.č. 838/2013
Posledná aktualizácia: 02.07.2024

translate

Atopická dermatitída

           
Mačky môžu mať alergie rovnako ako ľudia. Na rozdiel od alergií u ľudí však mačka trpiaca alergiou na vdýchnutie alebo požitie bude mať príznaky svrbenia vrátane škrabania, žuvania a hryzenia. Jeden taký alergický stav sa nazýva mačacia atopická dermatitída.

Čo je to mačkovitá atopická dermatitída?

Mačací atopický ekzém, niekedy nazývaný aj mačacia atopia alebo blšia nepotravinárska alergická dermatitída, je bežným alergickým stavom pozorovaným u mačiek.

Mačací atopický ekzém je v skutočnosti druhou najčastejšie diagnostikovanou alergiou u mačiek za dermatitídou z blších alergií. Mačací atopický ekzém sa vyskytuje, keď vdychujú alergén, ako je peľ, spóry plesní a prachové častice, alebo požívajú alergén, napríklad hovädzie, kuracie, rybie alebo dokonca mliečne výrobky. Pretože alergény môžu byť vdychované alebo požité, môže byť mačacia atopická dermatitída sezónna alebo nesezónna. Väčšina mačiek s atopickou dermatitídou mačiek je diagnostikovaná v ranej dospelosti, pretože vtedy sa u mačiek vyvinie väčšina alergií.

Príznaky mačacej atopickej dermatitídy

  • Škrabanie na hlave a / alebo krku
  • Vypadávanie chlpov na predných nohách z dôvodu nadmernej starostlivosti
  • Chrasty na tvári, predných nohách a / alebo v podpazuší
  • Červené, chrasty a škvrny na tvári, ušiach, predných nohách a / alebo v podpazuší
Mačka trpiaca mačacou atopickou dermatitídou môže žuť, lízať alebo sa škrabať na celom tele. Spravidla sú najviac postihnuté labky, tvár, uši, podpazušie (alebo oblasti podpazušia) a predná časť nôh.

Naopak je to pri dermatitíde z alergie na blchy ktorá spôsobuje, že mačky žujú a olizujú chvost, zadok, slabiny a oblasť stehien.

Samozrejme, je úplne možné, aby mačka s mačacou atopickou dermatitídou trpela aj na dermatitídu z blších alergií, takže v oboch oblastiach môžete vidieť chrastavité škvrny a vypadávanie vlasov.

Bohužiaľ, rovnako ako pri alergiách u ľudí, nie je úplne jasné, prečo majú alergie mačky. Môžeme určiť, na čo sú alergickí, a to môže skutočne pomôcť pri liečbe.

Liečba a prevencia

Prvým krokom pri liečbe mačacej atopickej dermatitídy je liečba okamžitých kožných infekcií vašej mačky. Tieto infekcie sú sekundárne pri ich poškriabaní a hryzení. Váš veterinár bude musieť odobrať niekoľko cytologických vzoriek, ktoré sa najčastejšie získajú jednoduchým natretím kúska škótskej pásky cez léziu, aby sa zistilo, či je na škvrnitej škvrne prítomná baktéria, kvasinka alebo oboje.

Bakteriálne kožné infekcie sa potom liečia antibiotikami, zatiaľ čo plesňové infekcie sa liečia protiplesňovými liekmi.

Váš veterinár vám môže dať injekciu kortikosteroidu, aby sa okamžite zmiernilo svrbenie vašej mačky. Kortikosteroidy môžu byť veľmi účinné pri udržiavaní svrbenia a zápalu na „uzde“ ale nie sú bez nevýhod. Majú vedľajšie účinky pri krátkodobom aj dlhodobom používaní. Môžu spôsobiť, že vaša mačka krátkodobo zaznamená zvýšenie chuti do jedla, smäd a močenie, takže budete musieť častejšie čistiť podtsielku a vaša mačka môže častejšie prosiť o jedlo.

Dlhodobé užívanie môže viesť k poškodeniu orgánov. Váš veterinár môže pomôcť zistiť, či sú kortikosteroidy vhodné pre vašu mačku. Mal by vám tiež pomôcť nájsť najnižšiu účinnú dávku kortikosteroidu pre vašu mačku a sledovať krvný obraz vašej mačky, aby zistil prípadné zmeny vo fungovaní orgánov.

Najefektívnejšia dlhodobá liečba mačacej atopickej dermatitídy zahŕňa určenie toho, na čo je vaša mačka alergická. U vzdušných alergénov možno krv vašej mačky testovať na potenciálne alergie na životné prostredie. Veterinár urobí jednoduchý odber krvi z vašej mačky, ktorý pošle do laboratória. Len čo sa zistí, na čo je vo vašom prostredí vaša mačka alergická, môže laboratórium vytvárať kvapky imunoterapie, ktoré môžete svojej mačke podávať perorálne, aby ste im pomohli vybudovať imunitný systém.

Niektoré laboratóriá môžu tiež testovať krv vašej mačky na potravinové alergie, ale krvný test na potravinové alergény je menej spoľahlivý ako niečo, čo sa nazýva potravinová štúdia.

Pri takejto štúdii dostáva vaša mačka na lekársky predpis hydrolyzovanú stravu, ktorá pomáha určiť, na ktorý proteín je vaša mačka alergická (pretože mačky majú väčšiu pravdepodobnosť alergie na bielkoviny oproti obilninám).

Pri tejto diéte sú bielkoviny hydrolyzované na veľmi malé častice, ktoré nemôžu vyvolať alergickú reakciu.

Hydrolyzované diéty sú vhodné práve počas tzv. eliminačných diét, ktoré sa používajú na potvrdenie (alebo vylúčenie) potravinových alergií. Počas obdobia eliminačnej diéty by mala byť mačka 8 až 12 týždňov kŕmená výlučne takýmto krmivom, a to len v kombinácii s pitnou vodou. To znamená, že žiadne iné potraviny ani maškrty. Ak príznaky vašej mačky ustúpia, ich alergie sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené potravinovou alergiou. Ak sa zistí, že vaša mačka má potravinovú alergiu, odporúča sa ponechať ich na hydrolyzovanom krmive po celý život, aby sa zabránilo zhoršeniu alergie.

Spracovala: Ing. Denisa Moravčíková, CHS Ice Princess*SK
05. 10. 2022


Zdroje:
www.pointpet.sk