Atopický ekzém a domáce zvieratá:
Znesú sa navzájom?
Každý ekzematik je iný
Ak čakáte jednoduchú odpoveď na otázku, či chovať alebo nechovať domáce zvieratá, bohužiaľ sa jej nedočkáte. Imunitný systém každého alergika reaguje na iné podnety, a preto sa každý musí riadiť vlastným telom.Ekzém bez alergickej príčiny
Časť ekzematikov trpí zápalom kože bez akejkoľvek alergickej príčiny. Ekzém je v tomto prípade zapríčinený geneticky vrodenou poruchou kožnej bariéry. Stav kože sa môže zhoršovať pri nedostatočnom premazávaní, zo zimy a z vetra, ale aj zo stresu, z hormonálnych výkyvov, z dráždivých látok nachádzajúcich sa v kozmetike a v prostriedkoch na upratovanie či potením sa.Pri takomto človeku alergológ zistí, že má normálnu hladinu IgE protilátok, nereaguje na roztoče, zvieratá, pele, ani na potravinové alergény. Chov domácich miláčikov preto nebude mať na stav ekzému žiadny vplyv.
Ekzematik s alergiami
Väčšina ekzematikov trpí najrôznejšími alergiami, niektorí aj astmou. Je však úplne zbytočné všetkým alergikom preventívne zakazovať kontakt so zvieratami. Základom zdravej imunity je vyhýbať sa iba tomu, čo vám preukázateľne vadí.Obzvlášť detská obranyschopnosť potrebuje mať k dispozícii dostatok podnetov a byť v kontakte s bežnými baktériami. Mať doma psa, mačku, andulky alebo napríklad morské prasa prináša problémy iba vtedy, pokiaľ máte alergiu priamo na alergén daného zvieraťa. Môže sa teda stať, že pri kontakte s mačkou vás začne všetko svrbieť, ale napríklad na psa nebudete reagovať vôbec.
Čo môže odhaliť alergológ?
Ak máte podozrenie na zvieraciu alergiu sa môžete obrátiť na alergológa. Ten môže uskutočniť kožný test (tzv. prick test), prípadne urobiť rozbor krvi na špecifické IgE protilátky.Takto sa dá zistiť, na ktoré konkrétne zvieratá ste alergický. Výsledky testu je zároveň dobré overiť aj klinickými príznakmi, teda či naozaj reagujete alergicky pri kontakte so zvieraťom, na ktoré ukázal alergologický test.
Alergická reakcia sa môže prejaviť rôzne a nemusí prísť okamžite. Medzi najčastejšie príznaky alergie na zvieratá ako psy alebo mačky patrí nádcha, kašeľ, dýchavičnosť, svrbenie kože alebo zhoršenie atopického ekzému. Všetky ťažkosti sa nemusia vyskytnúť súčasne.
Zistím to aj bez lekára?
Veľa toho dokážete odsledovať sami. Skúste si položiť nasledujúce otázky:- Mám alergické príznaky, keď idem na návštevu k známemu, ktorý doma chová zviera? Reagujem takto zakaždým?
- Keď má oblíže pes alebo mačka, spraví sa mi na danom mieste žihľavka?
- Pociťujem alergické príznaky napríklad v zoologickej záhrade, hlavne v uzavretých pavilónoch s chlpatými zvieratami či vtákmi?
- Trpím alergickými príznakmi pri návšteve stajne, chlieva alebo kurníka? Ak sa vám podarí samostatne odsledovať, na ktoré zvieracie alergény reagujete, je vhodné to nahlásiť lekárovi. Ten vám môže predpísať lieky (antihistaminiká), ktoré alergickú reakciu mierne utlmia. Pokiaľ to však je aspoň trochu možné, preukázaným alergénom sa vyhýbajte.
- slinách – pes, mačka, kôň, morča, škrečok
- moči – mačka, pes, myši, potkany, krysy a iné hlodavce
- kožnom maze – mačka, výrazne viac kocúr
- kožných šupinách, úlomkoch srsti – mačka, pes, kôň, hovädzí dobytok
- krvnom sére – všetky zvieratá
- výkaloch– holuby a iné vtáky
- perí – vtáky, najmä hus, kačka
Ako zistiť, či mi prekáža zvieratko, ktoré mám už dlho doma?
Ak máte doma zvieratko, no zároveň trpíte alergickými symptómami, nemusí to automaticky znamenať, že za to môže práve váš domáci miláčik. Určité riziko však existuje. Skúste preto aspoň na týždeň zveriť zvieratko na stráženie niekomu inému a odíďte na dovolenku bez neho.Dôležité je zvoliť si pobyt v podobných klimatických podmienkach a s podobnou stravou, na akú ste zvyknutý doma – aby ste si boli istí, že prípadná zmena vášho zdravotného stavu bude naozaj súvisieť s absenciou vášho zvieracieho miláčika.
Pokiaľ zistíte, že vám na dovolenke bolo lepšie, ekzém sa zlepšil a po návrate domov začal zase viac a viac svrbieť, je veľmi pravdepodobné, že za to môže alergia na mačku, psa alebo iné zviera, čo máte doma. Uistite sa však, že je to naozaj zvieratkom a nie napríklad plesňou za chladničkou.
Stačí, keď bude zviera v inej miestnosti, než alergik?
Väčšina alergikov na zvieratá reaguje aj na malé množstvo alergénov. Zvyčajne preto nestačí vykázať zviera do inej miestnosti či na chodbu a pravidelne vysávať. V niektorých prípadoch alergik reaguje aj vtedy, keď zviera prebývalo v tom istom byte aj pred niekoľkými týždňami či mesiacmi. Alergény sa totiž šíria voľne vzduchom a usídľujú sa nielen na podlahe, ale aj na stenách a nábytku.Ktoré zvieratká sú vhodné aj pre alergikov?
Alergény zviera vylučuje nielen srsťou a perím, ale aj slinami. Kupovať mačku bez chlpov alergikovi na mačky preto nemá žiadny zmysel!Väčšina ľudí sa domnieva, že hlavné zvieracie alergény sú priamo v srsti zvierat. Kožúšky našich miláčikov sú dobrými „transportérmi“ alergénov, ktoré sú obsiahnuté najmä v:
Hoci mačky pri malých deťoch zvyšujú riziko objavenia ekzémov, vedci sú pred unáhlenými závermi opatrní. „Predchádzajúce štúdie zistili, že pes alebo mačka v dome môžu mať ochranný vplyv pred vznikom alergických ochorení, preto sme očakávali (pri hľadaní súvislostí s ekzémami) podobný výsledok," komentovala šéfka výskumu Esmeralda Moralesová.
Podľa nej sú domáce zvieratá zdrojom chemikálie endotoxín. Ak sa jej deti vystavia v skoršom veku, imunitný systém sa skôr ubráni pred alergiami a astmou. Preto si vedci myslia, že hoci sa podarilo objaviť súvislosť medzi mačkami a detským ekzémom, nemusí byť táto spojitosť pre ďalší vývoj zdravia dieťaťa škodlivá.
Imunitný systém sa tým stane odolnejší a dieťa neskôr ochráni pred problematickejšími chorobami. Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že imunitný systém určité výzvy pri vývoji potrebuje. Takou výzvou, ktorá prinúti imunitný systém k správnemu fungovaniu, môže byť práve prítomnosť mačiek pri malých deťoch.
Denník The Times v súvislosti so štúdiou hľadajúcou spojitosti medzi mačkami a detským ekzémom citoval britskú expertku na kožné ochorenia Sue Lewis-Jonesovú.
„Okolo rizík súvisiacich s vystavením detí vplyvu domácich zvierat je stále množstvo otázok. Mali by sme byť preto obozretní pred rozhodnutím odstrániť zvieratá z domáceho prostredia,“ vyhlásila Jonesová.
Spracovala: Ing. Denisa Moravčíková, CHS Ice Princess*SK
11. 10. 2022
Zdroje:
www.pravdyoatopii.sk, www.prealergikov.sk, Binder S.: Zdravie a wellness pre mačky