iceprincess.sk

chovateľská stanica mačiek
exkluzívneho plemena Ragdoll
reg.č. 838/2013
Posledná aktualizácia: 02.07.2024

translate

Mačacie akné

           
Všímajte si "špinavšiu" bradu u Vašej mačičky - môže to byť príznak ochorenia

Postihuje mačky každého veku a plemena. Príčina vzniku nie je stále úplne objasnená. Toto dermatologické ochorenie môže byť spôsobené zvýšenou produkciou kožného mazu, jeho zmenou zloženia, ale aj stresom, imunosupresiou (oslabenie imunitného systému) alebo vírusovou infekciou.

Najčastejší výskyt býva na brade a pyskoch. Brada sa nám môže zdať akokeby "špinavá". Najprv pozorujeme malé čierne bodky (komedóny). Neskôr sa tieto malé čierne bodky zlepujú s chlpmi a dajú sa odstrániť len s nimi. To môže viesť k vzniku malých abscesov až následne k vzniku väčších chrást.

Ochorenie začína byť svrbivé a mačka si môže traumatizovať kožu, čo vedie až k sekundárnemu bakteriálnemu zápalu kože tzv. pyodermia. Vyskytnúť sa môže jeden krát za život, ale v niektorých prípadoch sa vyskytuje znova aj po preliečení a pretrváva po celý život.

Terapia je rôzna a záleží od štádia ochorenia. V počiatočných štádiách kedy sú prítomné len spomínané komedóny, postihnuté oblasti pravidelne liečime lokálnymi antiseptickými prípravkami, ktoré rozpúšťajú maz. Ak dôjde k sekundárnemu zápalu kože v danej oblasti, tu je už potrebné liečiť zvieratko lokálnymi alebo celkovými liekmi.

Zo zoohygienických opatrení je ideálne vymeniť všetky misky a fontánky na vodu za keramické alebo nerezové a pravidelne ich udržiavať čisté.