iceprincess.sk

chovateľská stanica mačiek
exkluzívneho plemena Ragdoll
reg.č. 838/2013
Posledná aktualizácia: 02.07.2024

translate

História plemena RagdollToto plemeno vzniklo na začiatku 60. rokov 20. stor. v Riverside v Kalifornii (USA) vďaka chovateľke Ann Baker. Prapredkom plemena bola nečistokrvná polodlhosrstá biela perzská mačka Josephine a kocúr birmy alebo birme podobného plemena. Josephine v čase brezivosti vbehla pod auto a bola vážne poranená. Akoby zázrakom nehodu prežila a počas liečby úplne zmenila svoju povahu. Stala sa extrémne prítulnou a úplne uvoľnenou mačkou. Krátko na to sa jej narodili mačiatka, ktoré mali takú istú úžasnú prítulnú povahu ako ich matka. Na základe toho Ann Baker sa rozhodla tieto mačiatka použiť pre svoj nový chovný program. Zvláštnosťou bolo, že všetky predchádzajúce mačiatka Josephine boli polodivoké ako ich matka. Ale práve vrh, ktorý sa narodil po autonehode bol úplne odlišný a tieto mačiatka vykazovali abnormálne chovanie: boli extrémne prítulné, jemné a dobromyseľné. Keď sa vzali do náručia boli uvoľnené ako „handrová bábika“. Preto novovznikajúce plemeno dostalo svoj zvláštny názov RAGDOLL ( rag – handra, doll – bábika). Vplyv na povahu mačiatok malo s najväčšou pravdepodobnosťou to, že mačiatka od narodenia vyrastali v kontakte s ľuďmi, na rozdiel od predchádzajúcich mačiatok. V roku 1981 boli prvé mačky plemena ragdoll dovezené do Európy.
Vlastnosti plemena

Ragdoll je mačka závislá na človeku, nemá rada samotu. Je veľmi znášanlivá a sociálna. Veľmi dobre sa integruje. Je veľmi inteligentná, nápaditá, zvedavá a hravá mačka, aj v dospelosti a dá sa veľmi dobre vychovať. Mačky plemena Ragdoll majú radi pohladenie a milujú „svojho človeka“ . Sú priateľské k deťom aj k iným domácim zvieratám. Ragdolly majú povahu podobnú psom – radi aportujú a počúvajú na meno. Ak sa im chce, dokážu sa naučiť aj na vodítko. Toto plemeno je defenzívne, konfliktom sa snaží vyhýbať....a ak sa mu to predsa nepodarí, radšej utečie, ako by malo vytiahnuť pazúriky.
Charakter plemena

Najnápadnejší na ragdolloch je ich pokojný a poddajný charakter. Veľmi rýchlo priľnú a neskutočne dôverujú „svojim ľuďom“. Potrpia si na maznanie a starostlivosť - čo úžasne vedia vrátiť svojou neustálou blízkosťou a empatiou. Preto sa aj ako jedno z mála plemien využíva Ragdoll na felinoterapiu. Ragdolly sú mačky vhodné do bytu prispôsobeného ich mačacím potrebám, ktoré nebudú trpieť tým, že ho nikdy v živote neopustia. Život mimo svojho bytu radi pozorujú z parapety okna a budú vďačné za vonkajší výbeh na zabezpečenom balkóne. Dôležitou črtou ich povahy je aj to, že neskáču po nábytku, nedriapu ho a netrhajú záclony. Potrebujú len vhodné škrabadlo, na ktorom si môžu obrusovať pazúriky. Pri návrate domov sa vždy môžete tešiť z ich radostného privítania a neustálej spoločnosti, či už pri hre na naháňačku, schovávačku alebo môžete s nimi len tak leňošiť.
Stavba tela a srsť

Ragdolly sú veľké, elegantné mačičky s nádhernými modrými očami a huňatým chvostom. Ragdoll je v podstate mačka so znakmi, mačiatka sa rodia biele, postupne sa vyfarbujú a vo veku 2 rokov nadobúdajú charakteristické znaky. Ragdoll je dobre osvalená mačka, má mohutné telo a hmotnosťou prevyšuje väčšinu ostatných mačiek. Kocúri vážia okolo 7 – 9 kg a mačky 4 – 5 kg. Výška samca je 35 cm, najväčšia dĺžka pri úplnom natiahnutí sa pohybuje do 90 cm. Ragdolly vo svetlých farbách sú menšie, kocúri majú do 5 kg a mačičky okolo 4 kg. Celkovým vzhľadom sa Ragdoll podobá na birmu, je však mohutnejší. Ramená a boky má široké, hrudník hlboký. Nohy sú stredne dlhé a pevné, s veľkými okrúhlymi a pevnými labkami, medzi vankúšikmi osrstenými. Chvost je dlhý a chlpatý, smerom ku špičke sa zužuje. Ragdoll má veľkú hlavu s plnými lícami a okrúhlou papuľkou na krátkom hrubom krku. Dobre osrstené uši má nasmerované dopredu a sú stredne veľké, na báze široké so zaoblenými okrajmi. Oči má veľké a oválne, posadené naširoko. Farba je od narodenia nádherne modrá. Ragdoll bez modrých očí nie je ragdoll. Srsť je polodlhá, svojou štruktúrou pripomína králičiu – je hodvábna až šmykľavá. Nemá nábeh na plstnatenie. Na tvári a labkách je skôr krátka, na chrbáte a brušku dlhá. Je pomerne hustá a pri pohybe sa „láme“. Na golieri vytvára bohatú náprsenku. Celkový dojem dotvára bohato závojovo osrstený chvost. Nevyžaduje si špeciálnu starostlivosť. Mačky netreba kúpať ani strihať, stačí 1 – 2 krát do týždňa poriadne prečesať kovovým hrebeňom. Srsť vyzerá stále upravená a prispieva tak k atraktívnosti a obľúbenosti plemena. Vývoj ragdolla je pomalý. Mačiatka sa rodia biele a až vo veku 3 – 4 rokov dosiahnu telesnú zrelosť a aj farba srsti zažiari v plnej kráse až v tomto veku.

Ragdoll je jedným z najmilších a najdobromyseľnejších plemien, ktoré medzi plemenami mačiek nájdete.Uznané farebné varietyRagdoll Colourpoint : s čiernohnedými , s modrými , s čokoládovými , lilavými, červenými, krémovými, čierne korytnačinovými, modro krémovými, čokoládovo korytnačinovými a lilavo korytnačinovými odznakmi. Môžu byť s alebo bez kresby. Farba odznakov t.j. uši, maska, končatiny a chvost musí byť dobre vyfarbený a v súlade s farbou tela.

Ragdoll Bikolor: všetky farby ako u ragdolov colourpointov s bielou farbou s alebo bez kresby. Uši, maska a chvost majú byť farebne dobre ohraničené. Maska musí mať bielu farbu v tvare obráteného „V“. Farba tela je svetlejšia ako odznaky. Biele fľaky na chrbte sú povolené. Brucho je biele bez škvŕn. Biele končatiny pri posudzovaní majú prednosť.

Ragdol Mitted : všetky farby ako u ragdolov bikolorov Okrem labiek a brady je farba odznakov podobná ako u colorpointov. Biela brada a biely prúžok na nose smerujúci k čelu je žiaduci. Odznaky sú zreteľne označené a v harmónii s farbou tela ako u colourpointov. Predné labky majú biele ponožky a zadné musia byť biele až k päte. Biely prúžok vedie od hrude až k predným končatinám a k chvostu. Labky sú zo spodku ružové.

Chyby : ak nemá bielu bradu. Tmavá škvrna na bielych ponožkách, bruchu a chýbajúci biely prúžok.