Ragdoll alebo handrová bábika
Vznik tohto plemena je zahalený záhadou. Podľa publikovaných rozhovorov s Dennym Daytonom a listov, ktoré písala Ann Baker - Blanche Herman môžeme povedať, že Ann Baker, ktorá bola chovateľkou a považuje sa za oficiálnu zakladateľku plemena ragdoll –rozmýšľala o „vytvorení“ tohto nádherného plemena už okolo roku 1963.
Od svojej susedky, pani Pennels, si požičala kocúra, ktorý mal znaky ako posvätná birma a tohto kocúra spojila so svojou mačkou, podľa nej, tureckou angorou, ktorá sa volala Josephine. Tento kocúr bol starším synom Josephine a pomenovala ho Blackie. Bola to pravdepodobne čierna mačka z východu, ktorá mala podobu čierno-hnedého Peržana. Z tohto spojenia sa narodil kocúr Daddy Warbucks.
Od Pennels získala aj mačku, antracitovej farby, ktorá bola dcérou Josephine a volala sa Buckwheat. Následne Ann skrížila Daddy Warbucksa a Josephine, syna s matkou. Narodila sa im dcéra Fugianna. Z týchto troch mačiek – Josephine, Daddy Warbrucksa a Fugianny pochádzajú všetci ragdolly. Napriek tomu, že ani jedna z týchto mačiek nebola ragdoll, stali sa zakladateľmi tohto úžasného plemena.
Chovateľská stanica Ann Baker, tiež miesto narodenia Fugianny a Daddy Warbucksa
V nasledujúcich rokoch sa ich potomstvo stalo známym svojim veľmi dobrým temperamentom, úžasnou srsťou, ktorá nebola plstnatá, mohutným telom a výrazným vzhľadom. V tomto období Josephine odchádza zo scény a viac o nej nepočujeme. Pri vytváraní plemena Ragdoll, tvoria hlavnú úlohu jej tri deti : Raggedy Ann Daddy Warbucks, Raggedy Ann Fugianna a Raggedy Ann Buckwheat.
Podľa legendy sa dozvedáme, že Josephine v čase, keď čakala svoje mačiatka spadla pod auto a bol to len zázrak, že nehodu prežila. Ann Baker sa preto domnievala, že táto traumatizujúca udalosť mala vplyv na jej uvoľnenú povahu, ktorá sa prejavila tým, že keď ju zdvihli zo zeme, uvoľnila sa ako handrová bábika – z toho vzniklo aj pomenovanie plemena – Rag-doll. Všetky mačiatka, ktoré sa jej narodili, dostali do vienka, podľa Ann, jej uvoľnenú povahu, čo bolo základom pre vytvorenie nového plemena. Napriek tomu, že nám je jasné, že vonkajšie vplyvy, nedokážu ovplyvniť genetické vlastnosti potomkov, boli pre reprodukciu vyberané len mačiatka s touto vlastnosťou, ktorá sa vďaka tomu zachovala až dodnes a je hlavnou charakteristickou črtou tohto úžasného plemena.
Na tejto fotke je „pravdepodobne“ Josephine. Pravdepodobne preto, lebo ani sama Ann si nebola tým istá, napriek tomu, že túto informáciu napísala na zadnú stranu fotografie.
V tomto období sa Ann Baker rozhodla rozdeliť líniu na svetlú a tmavú. Zakladateľkou svetlej línie sa stala Fugianna a Buckwheat, ktorá bola veľmi tmavá, sa stala zakladateľkou tmavej línie. Táto tmavá línia však nemala chovateľský úspech a nepresadila sa. Ann spojila Buckeheat s Daddy Warbucksom. Toto bol prvý vrh ragdollov. Mačiatka sa narodili v roku 1965, v lete. Prvé dve mačiatka, plnofarebné sa volali Gueber a Mitt. Ďalšie boli so znakmi seal mitted – kocúrik Kyoto a seal colorpoint – mačička Tiki.
Ann Baker má na rukách Fugiannu – zakladateľku svetlej línie
Buckwheat – zakladateľka tzv. tmavej línie plemena ragdoll
(na fotografii aj so svojimi deťmi Kyoto a Tiki)
Ragdoll bol uznaný ako čisté plemeno v roku 1966 NCFA. Po tomto úspechu už Ann neurobila nič pre to, aby ďalej propagovala Ragdolla.
Daddy Warbucks - mužský zakladateľ plemena ragdoll
Kyoto a Tiki boli prvé mačiatka, ktoré Ann Baker zaregistrovala ako Ragdollov. Od času ich registrácie, v rokoch 1966 – 1967 nebolo možné, aby sa nejaká mačka, predala ako ragdoll, bez súhlasu Ann. Počas týchto rokov si Ann budovala svoju pozíciu a snažila sa zvýšiť hodnotu chovu ragdollov. Avšak len z obchodného hľadiska.
V roku 1969 bol z jej chovateľskej stanice predaný prvý chovný pár ragdollov, Buddy a Rosie. Kúpili ho manželia Daytonovci. V priebehu nasledujúcich rokov, 1969 – 1973, manželia Daytonovci s veľkým nasadením pomáhajú Ann Baker pri propagácii jej plemena. Ann ale vidí v chove ragdollov „zlatú baňu“, a preto sa nechce vzdať kontroly nad rastúcim počtom majiteľov a chovateľov ragdollov. Z toho dôvodu zakladá v roku 1971 organizáciu IRCA a prichádza s nápadom franchisingových chovov, kde by jej pri narodení a predaji akéhokoľvek ďalšieho potomka prichádzali peniaze ako percentuálny podiel na zisku.
Laura a Denny Dayton
Mnoho majiteľov ragdollov sa proti tejto myšlienke postavilo a tento koncept odmietlo.
Patrili medzi nich aj Daytonovci. Tak sa postupne vytvárala skupina, ktorá odmietla mať čokoľvek spoločné s Ann Baker a jej ragdollmi.
V septembri 1975, sa Opel Jensen, ktorá mala od Ann päť mačiek, rozhodla, že už má toho dosť a všetky svoje mačky ponúkla Dennymu a Laure Dayton. Podobne tak urobili aj niektorí ďalší majitelia ragdollov, a tak sa stalo, že manželia Daytonovci sa stali majiteľmi 18 mačiek plemena ragdoll, ktorí pochádzali z Raggedy Ann. Daytonovci mali na rozdiel od Ann skutočný záujem o zušľachťovanie tohto plemena. Ich cieľom bolo, aby „prekvitali a rástli“, a preto Laura trvala na tom, aby ich mená boli spojené s kvetmi, s rastlinami. Preto svojej vlastnej chovateľskej stanici dali názov „Blossom Time“.
Sama Ann tvrdila, že Denny, bol prvým chovateľom ragdollov. Túto skutočnosť je už dnes ťažké preveriť, ale jedno je isté. Manželia Daytonovci boli prví, ktorí pre popularitu tohto plemena urobili veľmi veľa.
Napriek tomu, že v začiatkoch to bolo veľmi ťažké, mnoho peňazí išlo na reklamu a na výstavy, už čoskoro Blossom Time nedokázala udržať krok s narastajúcim dopytom. Prvý inzerát uverejnili v Los Angels Times v roku 1974 ako reklamu na svoje ragdolly. Narastajúci záujem Denny podporil aj svojím nadšením zúčastňovať sa show. .
Show Time bolo slovo, ktoré sa jeho ragdolly čoskoro naučili. Tvrdil, že najväčšie vzrušenie je, keď „je predvedený váš prvý ragdoll“. To bol začiatok rokov predvádzania, kedy sa snažil vždy posunúť vpred, aby získal uznanie a status šampionátu vo všetkých asociáciách.
Denny vytvoril genetický diagram ragdollov a spolu s Laurou sa podieľali na založení Raggdoll Society v roku 1975, ktorá sa stala základom organizácie RCF/RFCI.
Zdroj: Ragdoll Fanciers Club
http://rfci.org/